Friday recommendations - Misaeng

Rozhodla som sa na blogu založiť rubriku Friday recommendations. Pôjde o to, že sa budem pokúšať napísať každý piatok recenziu na nejaký seriál alebo anime, či už to bude niečo práve vychádzajúce alebo to bude patriť k starším klasikám. Prečo v piatok? Nuž kedy sa lepšie maratónuje ako cez víkendy... Napriek tomu som na začiatok vybrala seriál, ktorý by sa podľa môjho skromného názoru maratónovať nemal. Pre najlepší zážitok si to žiada 1, maximálne 2 epizódy denne.

Je to kórejský seriál nazývaný Misaeng/Incomplete life, ktorý som dopozerala len minulý víkend, no okamžite sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie. A mala som na to viac ako jeden dôvod.


Jang Geu Rae od detstva hrával stolovú hru Badeuk. Bola pre neho všetkým, no nakoniec sa mu nepodarilo stať sa profesionálnym hráčom. Teraz je hodený do reálneho sveta.
Po známosti sa Jang Geu Rae dostane do obchodnej spoločnosti One International ako stážista. Seriál zachytáva všetky ťažkosti, ktoré jeho aj ďalších stážistov v tejto firme postretnú. 


 
Je pravda, že samotný plot znie trochu nudne, no za ním sa skrývajú neskutočné veci. Misaeng si získal v Kórei v roku 2014, keď bol vysielaný, neskutočnú obľubu. Hlavne preto, že sa to priamo dotýkalo bežne pracujúcich ľudí a seriál tak rozoberal otázky, ktoré väčšinu z nich trápili v reálnom živote. Otázky ako rasizmus, diskriminácia, podceňovanie žien na pracovisku, nespravodlivosť, dôležitosť titulov, podplácanie...  no nielen to. Seriál vám začne dávať odpovede na otázky, ktoré si jednoducho nevygooglite. Čo robíte so svojim životom? Kráčate po správnej ceste? Čo to znamená zachovať sa v určitej situácii správne?

What do you think the life is? You think it’s a big queston? It’s simple. A collection of your choices is your life. The choices you make in each moment makes up the quality of your life. – Han Suk YoolV kórejských seriáloch, ktoré len zriedka presahujú 16 až 20 epizód sa len málokedy vidí vývoj charakterov. Väčšinou seriál končí tam kde začal, akurát že hlavná postava docieli niečo čo si na začiatku priala alebo jej to len tak "spadne z neba". Tu na postavy čakajú okolnosti, ktoré by si predtým ani vo sne nepredstavovali. Veľké množstvo skúseností ich mení a vy pred vlastnými očami sledujete, ako sa ich postavy vyvíjajú a osobnostne rastú. Najviac je to pochopiteľne vidno na hlavnej postave - Jang Geu Raeovi, ktorý vás prakticky sprevádza všetkými situáciami v seriáli.

Viete, ako nám v škole stále hovoria/hovorili, ako máme pretrpieť všetku nespravodlivosť, lebo v práci budeme musieť zavrieť hubu a robiť? Misaeng nato poukazuje neustále. Takmer všetky postavy (možno až na protivného pána Ma, ktorý mi nápadne pripomína jednu našu profesorku) sa skôr alebo neskôr v seriáli každá postava stretne s určitým druhom nespravodlivosti. Aj ja sama som lekcie, ktoré mi Misaeng dal aplikovala na svoj život a musím povedať, že mi to dosť pomohlo. Zhodou okolností práve s tou profesorkou, ktorú mi Ma pripomínal.

You need to kick a ball to make a goal. – Ahn Young Yi

Veľmi sa mi páčilo ako Geu Rae porovnával a prelínal svet Badeuk so skutočným svetom. Táto paralela bola neskutočne trefná a napriek tomu, že ja sama som badeuk nikdy nehrala a pravidlá takmer nepoznám som ňou bola očarená. Neviem si predstaviť, ako by som sa na to pozerala z pohľadu niekoho, kto hráva badeuk roky.

Musím varovať, že ak očakávate od Misaengu niečo romantické, budete sklamaný. Tento seriál sa naozaj sústredí na iné veci. Nedrží sa predpísanej šablóny väčšiny aktuálnych kórejských seriálov a práve to mu pridáva na kvalite.

The people you meet can change your life. If you follow a fly, you’ll end up near a toilet. If you follow a honeybee, you’ll end up in a flowerbed. – Mr. Oh
So that’s why I’m in a flowerbed. – Jang Geu Rae

Prejdem na obsadenie. Im Si Wan v hlavnej roli ma vôbec nesklamal. Človek by si myslel, že taký idol toho veľa nezahrá, no Si Wan by zahanbil aj mnoho hercov z povolania. 
Druhou dôležitou postavou bol Mr.Oh, ktorého stvárňoval Lee Sung Min. Ja osobne som ho ešte nikdy predtým v seriáli ani filme nevidela (alebo si to možno len nepamätám), no nakoľko mám pocit, že má práve teraz hlavnú rolu v Memory už teraz viem, že si to určite pozriem. Možno je to viac tým, ako si ma získal Mr. Oh než Lee Sung Min, no nemám chuť ani náladu si ich odosobňovať. 
Nesmiem nespomenúť Byun Yo Hana, ktorý bol vlastne dôvodom nato, prečo som sa k Misaengu dostala. Stvárňoval tu stážistu Han Suk Yoola. A naozaj si v tejto roli neviem predstaviť nikoho iného.
Potom je tu Kang So Ra. Ja som ju zatiaľ nevidela v roli okrem Misaeng, kde by hrala intelektuálku alebo postavu s ťažkým príbehom. Zo začiatku mi to k nej veľmi nešlo, no celkom rýchlo som si zvykla. Mám nekonečný obdiv k jej nadmieru dobrej angličtine (stále je veľmi ťažké vidieť kórejca, ktorý vie dobre po anglicky ak nemá korene v zahraničí).
Z hlavných postáv už zostáva spomenúť len Kang Ha Neula. Ten má narozdiel od Kang So Ry tých intelektuálnych rolí až moc.. Potom príde do Running Mana a v kvíze od neho všetci očakávajú, že má IQ 220. Svoju rolu stvárnil dobre. Nemyslím, že k tomu mám viac čo povedať.


Hang in there. Make sure you win. Even if you think you won’t make it, fight to the end. In life, there are many things you start even if you know the end. – Mr. Oh


Je však pravda, že seriál mal aj svoje mínusy. Nie vždy bol taký dychberúci a pútavý ako opisujem. Boli momenty, kedy sa dej tiahol a vyslovene ma trochu nudil. Nakoľko mali epizódy na kórejské seriály trochu nezvyčajnú dĺžku (70 až 100 minút) ak ma nejako extra nechytilo čo sa práve odohrávalo, trochu to zo mňa ťahalo nadšenie. 

No niečo také dokázali dokonale vykompenzovať OSTčka. Misaeng má jedny z najlepších soundtrackov na aké som narazila za poslednú dobu. Emotívne, chytľavé a s myšlienkou, 


Nuž a k záveru.. Prečo by ste si mali Misaeng pozrieť? Z akého dôvodu by ste ho mali uprednostniť pred akýmkoľvek iným seriálom, ktorý ste plánovali zhliadnuť?
Ak ste v období, kedy hľadáte v živote hlbší zmysel alebo sa nachádzate v situácii, kedy sa ocitáte v novom prostredí (či už pracovnom alebo školskom), ak máte pocit, že ste sa stretli s nespravodlivosťou, ktorú potrebujete vyventilovať alebo, že strácate sami seba, Misaeng je v tejto chvíli tá najlepšia možnosť.

Môj obľúbený citát zo seriálu

Just because you forgot your dream doesn’t make your dream vanish. Just because you can’t see the road doesn’t make the road vanish. Lu Xun said this, “Hope can’t be said it exists, nor can it be said it’s not exist. It’s just like roads across the earth. For actually the earth had no roads to begin with, but when many men pass one way, a road is made.” – Mr. Oh

Pozriete si Misaeng? Zaujalo vás to? Už ste o tom počuli? Poprípade ste ho už videli?

Komentáre

 1. O Incomplete Life jsem už slyšela hned několikrát, ale jak říkáš, pořád jsem dala přednost nějakému jinému seriálu. :D Ale zní to hodně dobře a jsem sama zvědavá, jak mě to bude bavit. Takže děkuji za tip!

  Jinak tuhle samotnou rubriku hodně oceňuju! :D Určitě mi poslouží jako zásobárna doporučení, takže doufám, že ti to sepisování vydrží co nejdéle! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som presvedčená o tom, že by ťa to bavilo.
   No aj ja verím, že sa mi bude dariť pravidelne do nej prospievať. Je možné, že z piatkovej rubriky sa nakoniec stane sobotná alebo nedeľná. Uvidíme :-D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky