Friday recommendations - Signal

Už po druhýkrát vydávam Friday Recommandations v sobotu a tak premýšlam, či bol pri mojej povahe dobrý nápad nazvať rubriku po dni, kedy ju mám vydávať. Viete čo, radšej to chápte ako metaforu. Budem sa snažiť prispievať do nej hlavne v piatky, ale neberte to ako nutnosť. A nakoniec, lepšie neskoro ako nikdy.

To, že je niečo hodnotené ako najlepší seriál na mydramalist ešte nevypovedá nič o jeho hodnote. Už som videla všelijaké hodnotenia. Moje obľúbené seriály boli zvozené pod čiernu zem a veľa dobre hodnotených seriálov som nedopozerala alebo zhliadla ich koniec len s veľkou nechuťou.
Signal si ale svoje aktuálne prvé miesto v hodnoteniach zaslúži. Rozhodne ho považujem za doposiaľ najlepší seriál 2016 a veľmi vysoko figuruje aj v mojom rebríčku kórejských seriálov všeobecne. Takže som sa po dvoch týždňoch rozhodla opäť napísať piatkovú recenziu.

Pamätám si, ako som si začiatkom januára pozerala rozpis seriálov, ktoré budú vychádzať v tomto roku. Vypisovala som si tie, ktoré vyzerali, že budú stáť zato. Signal som len zbežne prebehla. Z hercov som nikoho nepoznala a vyzeralo to len na ďalší detektívny seriál, ktorých som, priznajme si, videla už viac ako dosť. O pár týždňov som zachytila pár ohlasov, ktoré boli vždy plné nadšenia. A tak som si teda povedala, že si pozriem prvé dve epizódy a zhodnotím to sama.

Tie ma celkom zaujali. Malo to sľubný začiatok, no po nich som sa akosi stratila v iných seriáloch a Signal som odložila na niekoľko mesiacov. Až pár dní dozadu som sa do neho pustila znovu. Dva dni som poriadne nespala a narevala som toho asi toľko, čo pri Naruto Shippudene.

O čom Signal je?
Ak by ste sa mohli spojiť s minulosťou, dokázali by ste zmeniť budúcnosť? Potom, ako detektív Park Hae Yong nájde starú vysielačku, dokáže sa spojiť s detektívom Lee Jae Hanom z minulosti. Spolu a s pomocou detektívky Cha So Hyun dokážu vyriešiť tie najchladnejšie prípady v Južnej Kórei a odhaliť policajnú korupciu. 

Ako som už spomenula na začiatku, toto nie je obyčajný detektívny seriál. Fakt, že dve hlavné postavy, ktoré sa pokúšajú spolupracovať nerozdeľuje len priestor ale aj čas je natoľko nové a vzrušujúce, že Vás to na obrazovku doslova prilepí. Pre mňa osobne sa ten najväčší kolotoč roztočil niekedy okolo siedmej epizódy, kedy som už dokázala viac chápať súvislosti a začínala sa mi vyjasňovať prepracovanosť tohto príbehu.

https://45.media.tumblr.com/8147a5baf108decbf07c6771da98e48a/tumblr_o3zkyt6wpl1taa1z6o3_540.gif

Potom, ako som celý seriál dopozerala som si z nadšenia pozrela znovu prvú epizódu a doslova som žasla nad tým, ako všetko dávalo zmysel. Ale je samozrejmé, že keď to pozeráte prvýkrát, môžu tam byť pasáže, ktoré Vás budú trochu nudiť. To je výhoda aj nevýhoda zároveň.

Herecké výkony? Nuž, obdiv si zaslúži minimálne hlavná herecká trojica. Lee Je Hoon bol maximálne presvedčivý a hoci pôsobil zo začiatku trochu otravne, neskôr som si ho veľmi obľúbila. Moju najobľúbenejšiu postavu v seriáli - Lee Jae Hana stvárňoval Jo Jin Woong. Nie som si istá, či je to tým, že je Signal od tvorcov Misaengu, ale z Lee Jae Hana na mňa išli podobné emócie ako z pána Oh. Každopádne sa už teraz teším na jeho novú rolu v čoskoro vychádzajúcom seriáli Entourage. A do tretice hlavná ženská predstaviteľka Cha Soo Hyun - Kim Hye Soo. Vôbec to nebola tá typická hrdinka z kórejských seriálov. Nejako výrazne mi neprekážala, ani som ju prehnane nezbožňovala.

Z vedľajších alebo hosťujúcich rolí stojí za zmienku Lee Sang Yeob, ktorý si zahral veľmi nevinno vyzerajúceho chladnokrvného vraha či napríklad Cha Ni. 

https://parkchohwa.files.wordpress.com/2016/03/tumblr_nzp27mnfdn1qmeijao1_540.gif?w=768

“With cold cases, you don’t know why or how your loved ones died. You can’t forget it. Every day is like hell.”

Zo soundtrackov na mne najviac zanechal dojem ten titulný od Inky. Myslím, že Vám bude stačiť jedno počutie a zamilujete si ho tiež. Úžasne zachytával emóciu Signalu. Ale veľmi sa mi páčil aj ten od Lee Seung Yeola a leeSai.


"Find out the real culprit. We have to find the culprit since we messed it up. We have a chance to make this right. If we catch the culprit, we can change the future."

Na záver by som Vám rada ukázala ešte jedno video, ktoré je pre mňa po dopozeraní neskutočne silné. Je trochu spoilujúce, ale myslím, že keď neviete o čo ide, všetko dôležité na prvýkrát prehliadnete, alebo nato potom zabudnete. Nepodarilo sa mi ho vložiť do článku, takže odkaz nájdete TU.


Tak teda na záver. Prečo by ste si mali pozrieť práve Signal? Nuž v prvom rade ak máte radi detektívne seriáli a chcete vidieť nejaký nový a výnimočný námet. Ak potrebujete na obraze vidieť nejakých inšpirujúcich ľudí alebo si len chcete pozrieť niečo, čo sa dá maratónovať.

Videli ste? Chystáte sa vidieť? Podeľte sa so mnou o Váš názor v komentároch.

Komentáre

 1. Přiznám se, že jsem viděla Signal u tebe na watching listu a měla ho v plánu, jenže když jsi se seriálem nijak nepokročila, nějak jsem nabyla dojmu, že to možná nebude taková sláva. :D Jsem ale moc ráda, že ses rozhodla přidat doporučení, protože mě to hodně zaujalo a už se těším až se do toho sama pustím.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jej, sorry :D Já jsem totiž hrozný lenoch víš... ale zrovna jsem se rozhodla napsat článek a asi se Ti zrovna líbit nebude :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Myslím, že máš celkem štěstí, protože si troufám tvrdit, že možná i víc než polovina k-pop fans u nás se potýká s nějakým druhem vyčleňování/šikany spojené právě s tímhle.
  Jop, chodím na koreanistiku, jej. Jakože řekla bych, že jsem chytla dost normální třídu, hardcore fanynky tam máme tak jen dvě, tři, ale vím o pár dívčinách ve vyšších ročnících, které jsou už dost na hraně :D Koluje parádní story, jak se jedna slečna pokusila prosadit si bakalářku na téma "Proč fanynky k-popu shippujou idoly" :D
  Každopádně ten obor je fajn. Chceš jít do BA nebo do Prahy nebo do Olomouce? Olomouc nedoporučuju, tam chodí odpad, co se nedostane na Karlovku :D O bratislavské moc nevím, měla jsem čest jen s paní MIS Vavrincovou a ta byla skvělá, šílený hejtr všeho japonského, což mi přišlo legrační :D :D ale kolegové z japanologie se na ni moc netvářili, pravda :D

  Jujky, ani ne rok, tak to jsi ještě celkem rookie :) Uvidíš, jaká bude tvoje cesta, znám totiž lidi, kteří s tím sekli po chvilce, znám lidi, které to drží i po třicítce :D

  Jop, samozřejmě nemůžu říct, že by všichni stáli za nic, to samozřejmě vůbec, některé skupiny/songy jsou super, BTS jsou moje guilty pleasure, ale už mě otravuje všechno to drama kolem. Už mě nezajímají stupidní fanwars, skandály, dating rumours, srážení motorkářů Audinou nebo bourání do lamp, je mi jedno, kdo koho vyšikanoval ze skupiny, kdo hulí trávu a kdo vyhrál jakou cenu. Stejně je to všechno absolutně neupřímné a vyfejkované společnostmi. A kvalita hudby taky upadá. Ale to už jsem všecko vyesejovala v článku. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky