Najemotívnejšie doramy

Ten pocit, keď píšete článok 4 hodiny a nakoniec sa Vám neuloží. Včera som kvôli tomu mala také nervy, že keby sa mi bol niekto postavil do cesty tak do neho spravím dieru. Ale jedna epizóda Running Mana mi zlepšila náladu a dnes už som schopná napísať ho znova..

Nemám rada, keď tvorcovia nejakého seriálu vyslovene tlačia na city. Či už dejom, alebo spracovaním. Viem, že tento príklad sa netýka seriálu... Ale ach, ako som ja len nenávidela, keď mamina pozerala Modré z neba či ako sa to volá a každú chvíľu tam bol detailný záber na dieťa, ktoré plakalo a Rozboril sa ho stále pýtal plno otázok, ktoré ho ešte viac rozplakali. Potom to hodili do teaseru v reklame a všetci ľudia to pozerali, lebo šak "možno keď budeme sledovať niekoho kto trpí, naše utrpenie nám nepríde tak bolestivé". Celkovo sa mi táto filozofia nikdy nepáčila. Preto som nikdy nevyhľadávala srdcervúce tragédie, melodrámy alebo čokoľvek podobné. Aj keď sa ku mne niekoľko takých dostalo, vždy som dala prednosť iným žánrom.

Rozhodla som sa ale zostaviť krátky zoznam s 8 seriálmi, ktoré ma buď rozplakali, 'citovo zničili' alebo minimálne prinútili zamyslieť sa nad svojim životom. Bezohľadu na žáner v nich boli momenty, na ktoré asi nikdy nezabudnem a stále si na ne dokážem spomenúť. Viem pochopiť, že tak nemuseli zapôsobiť na každého.. Je pochopiteľné, že každého sa dotkne niečo iné. Závisiac od jeho životnej situácie a tém, na ktoré je viac citlivý. Takže ak nebudete chápať, čo tu robí to a to - proste to berte s rezervou, ako môj zoznam.

Reply 1988


5 priateľov, ktorý žijú v rovnakom susedstve v Ssangmudongu sa na seba spoliehajú pri prežívaní ich dospievajúcich rokov. Sung Deok Sun bojuje s tým, že ako prostrednému dieťaťu v rodine jej rodičia nevenujú takmer žiadnu pozornosť a takisto jej na ramenách visí záťaž toho, že na škole je v študijných výsledkoch 989. Kim Jung Hwan myslí len na futbal aj potom, ako jeho rodina zo dňa na deň zbohatne. Sung Sun Woo je perfektný študent, predseda školskej rady a spoľahlivý syn svojich rodičov. Ryu Dong Ryong je geek, ktorý vie o živote a dievčatých viac ako všetci jeho kamaráti, ale jeho úbohé študijné výsledky mu zabraňujú v tom, aby sa dostal na vysokú. Choi Taek je géniálny hráč hry badeuk, ktorý ukončil štúdium a šiel na profesionálnu dráhu.

Pre mňa bola 88čka najemotívnejšia zo série Reply. Bolo veľa momentov, ktoré sa ma dotkli. Najviac sa mi ale vybavuje napríklad rozhovor Deok Suninho otca s Taekom o tom, kedy mu chýba jeho matka najviac. Takisto oslava, kde Deok Sun čítala plaketu svojmu otcovi.. A mnoho ďalších. 
Reply je hlavne rodinne založený seriál a zachytáva dlhší časový úsek v ich životoch. Na postavy sa ani nemusíte tak emočne naviazať nato, aby Vás rozplakali. 


Buzzer Beat


Kamiya Naoki je mladí profesionálny hráč basketbalu. Avšak vďaka jeho menšiemu vzrastu a neschopnosti zvládať situácie pod tlakom nedokáže ukázať na ihrisku svoje pravé schopnosti. Shirakawa Riko je veselé dievča so silnou vôlou, ktorá sa chce stať profesionálnou huslistkou. Jedného dňa nájde Riko v autobuse Naokiho telefón.

Buzzer Beat bol môj druhý japonský seriál, čo znamená druhá dorama vôbec. Je možné, že aj preto je na tomto zozname. Skrátka som vtedy ešte na dramaland nebola zvyknutá a všetko bolo pre mňa nové. No pamätám si naň, ako na veľmi emotívny seriál. Už tam som bola pod kliatbou Yamapiho. 


Signal

https://parkchohwa.files.wordpress.com/2016/03/tumblr_nzp27mnfdn1qmeijao1_540.gif?w=768

Ak by ste sa mohli spojiť s minulosťou, dokázali by ste zmeniť budúcnosť? Potom, ako detektív Park Hae Yong nájde starú vysielačku, dokáže sa spojiť s detektívom Lee Jae Hanom z minulosti. Spolu a s pomocou detektívky Cha So Hyun dokážu vyriešiť tie najchladnejšie prípady v Južnej Kórei a odhaliť policajnú korupciu.

Na Signal som písala recenziu, ktorú nájdete tu. Najviac sa mi na tom celom páčilo, že vôbec netlačili na pílu a zbytočne nevydierali diváka hroznými scénami. Najemotívnejšie epizódy podľa môjho názoru prišli niekedy po 11tke. Ťažko vysvetľovať konkrétne scény.. Pochopíte, keď uvidíte.

One litre of tears


15 ročná Ikeuchi Aya je obyčajné dievča, dcéra rodiny, ktorá vlastní obchod s tofu a čoskoro sa z nej má stať stredoškoláčka. Avšak, v poslednej dobe sa jej dejú divné veci. Často padá a má divnú chôdzu. Jej matka - Shioka, vezme Ayu k doktorovi. Ten Shioke oznámi, že Aya má spinocerebrálnu degeneráciu - hroznú chorobu, kde časť mozgu prestáva fungovať do miery, kedy obeť prestáva chodiť, rozprávať, písať a jesť...

One litre of tears je presne to citové vydieranie, ktoré som spomínala na začiatku. Príbeh, ktorý bol od začiatku pretransformovaný do seriálu, aby ste pri ňom vyplakali liter sĺz. Ja osobne som síce pri ňom veľmi neplakala, ale neskutočne ma ovplyvnil. Tak, ako to pochopia len tí, čo to videli. Pri One litre of tears trpí aj divák. Mňa to celé vnútorne úplne ničilo. Myslela som nato od rána do večera. Je nakrútený aj film, no ten som nevidela.. Nedokázala by som to "prežívať" dvakrát. Najhoršie na tom celom je, že je to podľa skutočnej udalosti a natočené podľa denníkov, ktoré si hlavná hrdinka písala.

Misaeng


Jang Geu Rae od detstva hrával stolovú hru Badeuk. Bola pre neho všetkým, no nakoniec sa mu nepodarilo stať sa profesionálnym hráčom. Teraz je hodený do reálneho sveta. Po známosti sa Jang Geu Rae dostane do obchodnej spoločnosti One International ako stážista. Seriál zachytáva všetky ťažkosti, ktoré jeho aj ďalších stážistov v tejto firme postretnú.

Na Misaeng som takisto robila recenziu, ktorú nájdete tu. Už tam vysvetľujem, čím si ma tento seriál tak získal. Napriek tomu, že môj život je veľmi odlišný od tých, ktoré si prežívajú hlavné postavy sa ma mnohé okolnosti a scény veľmi dotkli a dokázala som sa do nich vžiť. 
Pred pár dňami som videla 2 epizódy, kde tvorcovia a herci rozoberajú celé natáčanie a sú tam kompletné Behind the scenes.. No, mala som čo robiť aby som sa nerozplakala aj pri tomu. Misaeng je pre mňa skrátka masterpiece.

Healer


Seo Jung Hoo za relevantnú sumu splní akúkoľvek úlohu, avšak len ak nemá žiadnu spojitosť s vraždou. Pod maskou Healera už podviedol mnohé spoločnosti, ktoré mu teraz idú po krku. Nikto však nepozná jeho pravú identitu. Spolieha sa na pomoc staršej ženy - geniálnej hackerky, ktorá je zodpovedná za technickú časť ich práce. Jedna z jeho úloh sa týka dievčaťa menom Chae Yeong Shin, ktorá je druhotriednou reportérkou. Začne sa o Healera náhle zaujímať, čo vedie k zisteniam o ich spoločnej minulosti.

Pamätám si, že ma rozplakala už druhá epizóda.. Scéna na streche. Healer si ma od vtedy tak získal, že som neprestala, kým som nevidela poslednú epizódu. Do veľkej miery je to aj komédia, má super soundtracky a ešte som nenarazila na nikoho, komu by sa tento seriál nepáčil. Navyše, kto nemiluje Ji Chang Wooka?

In time with you


Na jej 30te narodeniny Chen You Qing dostane email so "symptómami predčasného starnutia" od Li Da Rena - jej už 14 rokov najlepšieho priateľa. Vraj on je ako kvalitné víno, ktoré časom rastie na kvalite, kdežto ona je hrozno, ktoré rokmi uschne. A tak spolu uzavrú stávku o to, kto sa prvý vydá/ožení do kedy nebudú mať 35 rokov. Až keď sa začína rozhliadať po potencionálnom manželovi, uvedomuje si, akí neakceptovateľní uchádzači sa pohybujú okolo nej. Ako napríklad jej asistent, ktorý je gej, alebo jej ex-priateľ, ktorý ju podvádzal. Jediný muž, ktorý by ju mohol milovať napriek jej chorej povahe a tvrdohlavosti je jej najlepší kamarát. Problém je ten, že si kedysi sľúbili, že nikdy nebudú v romantickom vzťahu.

Bol to môj prvý a doteraz najobľúbenejší taiwanský seriál. Videla som ho už pomerne dávno, takže si veľmi nepamätám na konkrétne scény, ale spomínam si, aké pocity som si z toho odniesla, takže na tomto zozname rozhodne nemôže chýbať. 
In time with you má asi najsilnejšiu ženskú hrdinku spomedzi seriálov, ktoré som videla a už len kvôli tomuto si myslím, že sa oplatí pozrieť si to.

Innocent Man 


Príbeh muža menom Kang Ma Roo, ktorého zradila láska jeho života - Han Jae Hee. Potom, ako obetoval svoju budúcnosť kvôli nej, niekoľko rokov po incidente, Ma Roo zisťuje, že si Jae Hee vzala iného muža len pre peniaze. Je rozhodnutý pomstiť sa. A to cez Seo Eun Gi - dcéru muža, ktorého si Jae Hee vzala.

Asi najväčšia telenovela z tohto zoznamu.. Napriek tomu ma tento seriál neskutočne dostal. Od začiatku až do konca. Koniec je u väčšiny veľmi rozporuplný, no mne sa neskutočne páčil. 
K tomuto seriálu som sa dostala vďaka youtuberovi menom Sam Times, ktorý ho opisoval ako jeden z najpamätnejších a nezostáva mi nič iné, len mu dať za pravdu. 
Mimochodom, hrá tu aktuálne najväčšia herecká hviezda 2016 - Song Joong Ki a takisto Lee Kwang Soo. Túto vražednú kombináciu pochopia asi len fanúšikovia Running Mana.


Ach pane na nebi.. Prosím ulož sa, lebo neviem, čo spravím so svojim životom :-/
Poteší ma, ak mi napíšete do komentárov seriály, ktoré považujete za najmemotívnejšie vy. Čo ste videli, nevideli, chcete vidieť..

Komentáre

  1. Za poslední dobu se najdou scény, které mě rozbřečí snad ve všech seriálech. :D Ze seznamu jsem viděla pouze Signal a Healer a tam to na mě emočně působilo po celou dobu a nemůžu si ho vynachválit. U Signalu se mi hodně například líbila scéna ze čtvrtého dílu, při které zemřela policistka a byl ta záběh na Park Hae Yeonga. Samozřejmě těch scén tam bylo i mnohem více ale tahle na mě hodně dobře zapůsobila.

    I když je Healer skvělý a mám dojem, že nějaká slza u něj také ukápla, asi bych ho nezařadila za nejemotivnější. Měl skvělé zpracování a romantickou linku, ale nebyl to pro mě doják, nebo si to alespoň nevybavuji. Zkoušela jsem procházet svůj seznam shlédnutých sérií a filmů a jediné, co jsem z toho nakonec vytáhla, byl japonský film Departures. V neposlední řadě bych ale taky měla zmínit ještě Miracle in Cell No. 7, u kterého jsem slzela ještě více, než u Signal. Je to sice emoční ždímák, nic výrazně realistického, ale dokázalo to dojmout. I když bych ho zase moc kvalitou nedoporučovala. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky