Kórejské rádiá

Poslednou dobou som si zvykla takmer každý večer zapnúť kórejské rádio. Najprv som to robila len preto, aby som našla nejakú dobrú, možno menej známu hudbu. Neskôr som chcela proste počúvať kórejčinu. (Viem, že to asi znie trochu šialene.. Ale ja proste ten jazyk milujem. Strašne dobre sa mi počúva a je upokojujúci.) Potom som prišla na to, že ja im vlastne rozumiem. Nie každé slovo, nie každú vetu, ale zachytím pointu. A čím viac rádii som počúvala, tým viac som si to celé zamilovala.

https://coschedule.s3.amazonaws.com/0/73/def340064511e6ac7c596a6a46200c/giphy-8.gif

Je pozoruhodné, ako sa na Slovensku rádio odsúva na poslednú koľaj. Ľudia čerpajú informácie z iných zdrojov a rádio si zapnú akurát tak v aute. A viem o tom, že aj to už veľa ľudí nerobí a radšej si pustia svoj vlastný playlist. V Kórei to tak aspoň z môjho vlastného pozorovania nie je. Možno je to tým, že hrajú prakticky len vlastnú - kórejskú hudbu. Len veľmi málokrát sa mi podarilo započuť tam niečo zahraničné. Dokonca majú osobité kanály na zahraničnú hudbu. A verte mi alebo nie, keď som si takú stanicu zapla, v dvoch z troch prípadov tam aj tak hrali niečo kórejské :-D
Na týchto staniciach sa môžete aj vzdelávať. Nielen tým, že sa dozviete, kde bola aká nehoda, ktorý politik si zase nakradol alebo ktorá celebrita má zase škandál. Proste vzdelávať. A pokojne aj v angličtine.
A ďalšie dôvody? Proste je to iné.. Niečo také pochopíte len keď si nejaké zapnete.

Rozhodla som sa spraviť krátky zoznam rádii, ktoré som si za tú krátku dobu obľúbila. Ku každému vám napíšem prečo a.. No veď uvidíte.KBS

Majú viac podstaníc. Najradšej mám KBS Cool FM. Hudba, ktorú hrajú je väčšinou staršia alebo je to niečo jemnejšieho žánru (najčastejšie také tie gitarové pohodičky). No majú aj program, kde hrajú najnovší kpop (Super Junior's kiss the radio - dosť populárna relácia, kde chodia aj rôzne skupiny) alebo comedy shows. V programe som videla, že majú aj tzv. Book reading night, ale zatiaľ sa mi nepodarilo zastihnúť to.
Kiežby som si spomenula, ako sa volá jeden program, ktorý tam býva. Ak pozeráte kdramy a náhodou ste narazili na scénu, kde hlavný hrdina/hrdinka počúva rádio, tak to bolo pravdepodobne niečo podobné. Ľudia do rádia posielajú svoje listy, správy alebo prosby o pesničku a moderátorka/moderátor ich potom číta a dáva im rady. Ach, ako to ja len rada počúvam. Nielenže je to možnosť oskúšať si moju kórejčinu, ale keď rozumiem, tak je úžasné vcítiť sa do ich koži a všetko..

https://c1.staticflickr.com/1/536/18794178723_4a14543694_o.png


EBS


Niečo takéto by na Slovensku nevydržalo ani týždeň. Skratka znamená Educational Broadcasting System a ide tam čisto o vzdelávanie. Doposiaľ vždy som vypozorovala, že pomáhajú s výukou angličtiny, takže neviem, či tam vzdelávajú aj v kórejčine. Ale pointa je tá, že oni nejakú frázu pustia po anglicky a potom ju vysvetlia po kórejsky. Takže oni to využívajú nato, aby sa kórejci vzdelávali v angličtine, kdežto ja to využívam presne naopak. Je to.. dvojúčelové. A zábavné, pokiaľ máte tak radi kórejčinu. Mám taký dojem, že je hlavne pre deti, ale ja čo sa tohto týka dieťa som, takže v podstate práve pre mňa.

ARIRANG

No a nedá mi nespomenúť asi moju najobľúbenejšiu stanicu s najobľúbenejšou reláciou. A to Catch the wave s Adrianom Leem. Každý deň, nášho času od 21:00 do 23:00. (Je to síce v repríze, ale originál vychádza od 11:00 do 13:00 a to nie je tak úplne ono. Radšej si to púšťam večer.
Tieto dve hodiny som skrátka zaradila do svojho denného režimu (pokiaľ je to možné). Catch the wave je v angličtine, pre domácich kórejčanov, cudzincov v Kórei alebo aj cudzincov z iných krajín, ktorí sa môžu a nemusia učiť kórejčinu. Pokojne stačí, ak sa o ňu ako krajinu aspoň trochu zaujímajú. Takisto poslucháči prispievajú do programu svojimi správami, prosbami a podobne. Väčšinou podľa zadanej témy. Je možné zapojiť sa do súťaží o kpop CDčká. Každú stredu je do programu zaradená výučba kórejčiny, kde s Hyunwoom preberajú rozdiely medzi slovíčkami. V štvrtky býva zase Hit the road, kde s hosťom preberajú zaujímavé miesta, ktoré by ste mohli chcieť navštíviť. A proste všetko možné. Je tam aj veľa iných pravidelných hostí, s ktorými riešia aj také kultúrne rozdiely medzi Kóreou a inými krajinami. Pomedzi to Adrian informuje o novinkách zo sveta hudby, športu a všetkého možného. A púšťa staršiu aj aktuálnejšiu hudbu.
Na Arirang sú ale aj ďalšie zaujímavé programy ako Sound K, Super K-Pop, K-Poppin'... Tie ale pravidelne nepočúvam.

http://img.arirang.com/A_UpFile/Template/home-main.jpg

 BIG B 

Toto je čisto hudobné rádio, kde hrajú hudbu prakticky bez prestávky. Takmer vždy je to kpop. Ak sa nemýlim, majú 4 stanice. Prvá originálna hrá kórejskú hudbu. Potom majú stanicu na j-pop a c-pop a nakoniec jednu na asian-pop (takže všetko dohromady)
Normálna nespievaná hovorená kórejčina tam ale nie je.

Je aj pár ďalších rádii, ktoré zvyknem počúvať, ale tieto som si obľúbila asi najviac. Je na nich prakticky všetko, čo potrebujem. A je oveľa zábavnejšie učiť sa kórejčinu takýmto spôsobom, ako si opisovať slovíčka (aj keď aj to je nutné a patrí to k tomu celému).

Počúvate aj vy nejaké kórejské rádio? Alebo všeobecne rádio? Keď aj slovenské? Poprípade, chystáte sa začať?

Komentáre

Obľúbené príspevky