Moje obľúbené kórejské variety show

Ak sa zaujímate o kórejskú hudbu a seriály/filmy, je úplne prirodzené, že sa dostanete aj ku kórejskej variety. Toto slovné spojenie pod sebou naozaj neukrýva len jeden alebo dva typy programov. Kórejská variety je totiž veľmi rôznorodá. Okrem tých súťažne zameraných (ktoré asi badám ako najpopulárnejšie), medzi nimi nájdete aj hudobné, tanečné, herecko-komediálne, diskusné, kvízové... Mohla by som pokračovať.
Mne osobne sa veľmi páči kórejský humor, aj keď určite to chce čas. Nezvyknete si na to zo dňa na deň. Hlavne čo sa týka ich kedysi veľmi populárnej slapstick comedy.
V poslednej dobe sa mi ale veľmi páči fakt, že okrem toho sa mnohokrát snažia do televízie ťahať aj inteligentný humor. Kdežto na Slovensku (hoci podobné relácie už nejakú dobu nesledujem) som zaznamenala, že skôr upadáme do humoru typu rozosmejem-tak-že-ukážem-aký-som-sprostý.

Running Man

Ja som pred viac ako rokom odštartovala spoznávanie kórejskej variety Running Manom, čo napriek už viac ako 300 epizódam vôbec neľutujem. Jediné, čo ma mrzí je skutočne to, že som to videla za príliš krátku dobu a nedokázala som to viac oceniť v začiatkoch. Teraz, hoci by som to kľudne mohla pozerať od začiatku, to už nie je ono. Nie preto, že by ma to už nebavilo (ich humor ma neustále "ničí" a prekvapuje), ale predsa len. Zatiaľ som videla 314 epizód, dajme si to krát 75 minút (boli dlhšie aj kratšie epizódy. Toto je len mnou odhadovaný priemer). To spolu činí 23 550 minút, to je 392,5 hodín - približne 16,4 dní. Áno. Človek by mal sledovať to, čo ho baví, ale nepríde mi normálne, aby som to pozerala odznova. Aj keď Running Man má na mňa stále antistresový účinok, takže vždy, keď som zdeptaná alebo niečo, si vyberiem nejakú dobrú epizódu a pozriem si ju znovu.

http://0.soompi.io/wp-content/uploads/2016/01/09181853/Running-Man.jpg


Ak som to na blogu ešte niekoľkokrát neopakovala, ide tu o to, že zo začiatku 8, neskôr už len 7 členov, ktorí sú rôzne starí a sú z rôznych odvetví (napríklad Jae Seok je moderátor a zabávač, Kwang Soo herec, Joong Kook spevák, Gary rapper...) sa pokúšajú plniť úlohy individuálne alebo v tímoch, ktoré sú im zadané. Ak ich nesplnia, dostanú tresty, ak vyhrajú, získajú nejakú cenu/odmenu. Počas už 6 rokoch fungovania precestovali nielen Južnú Kóreu, ale zavítali aj do krajín ako je Čína, Vietnam, Austrália, Spojené Arabské Emiráty... Prekonávajú svoje najväčšie obavy, naučia sa spolupracovať a vytvárajú si medzi sebou zaujímavé priateľstvá a "nepriateľstvá" :-D Dalo by sa o tom rozprávať veľmi dlho, ale nikdy by som vám to nedokázala popísať, pokiaľ si to nepozriete sami.
Každopádne po niekoľkých sériach toho o členoch zistíte toľko, že sa na nich podvedome naviažete a dlhšia absencia Running Mana vo vašom živote vás bude ničiť.

Abnormal Summit

Abnormal summit je aktuálne mojou najnovšou posadnutosťou. Zatiaľ som síce videla len okolo 10 epizód, no to mi bohate stačí, aby som ju zhodnotila ako jednu z najlepších.
Pôvodne som chcela písať článok len o nej, ale nakoniec som to trochu zovšeobecnila. Totiž, príde mi to ako niečo, čo je možné do takejto kvality dotiahnuť len v Kórei. Ale.. Asi by som mala najprv vysvetliť o čom to je, aby moje reči okolo dávali zmysel. 

http://cdn.koreaboo.com/wp-content/uploads/2014/12/Screen-Shot-2014-12-08-at-22.34.44.png 

Narozdiel od Running Mana je Abnormal Summit diskusnou variety show s veľmi originálnym konceptom. Okrem troch moderátorov tu máme aj G11 - ktorú tvorí 11 cudzincov, z rôznych krajín (v začiatkoch Francúzsko, Belgicko, Anglicko, Austrália, Japonsko, Ghana, Taliansko, Čína, USA, Kanada, Turecko), ktorí všetci ovládajú kórejčinu na veľmi dobrej úrovni. V každej epizóde k nim pribudnú ešte jeden alebo dvaja hostia, ktorí zastupujú Kóreu. Tí vždy prídu s nejakou témou, o ktorej potom diskutujú a každý z nich prispeje svojim názorom. Pochopiteľne sa ich názory veľmi líšia. Sú tu tí konzervatívni, aj tí liberárni. Celé sa to ale nesie vo veľmi veselej rovine, pretože čím sa všetci lepšie poznajú, tým si zo seba robia väčšiu srandu, urážajú sa... Skrátka ako malé deti.

Prečo som povedala, že si myslím, že je takáto relácia možná len v Kórei? Za prvé, jej primárny účel bol, aby sa Kórejci trochu viac otvorili cudzincom. Ak sa o tieto veci zaujímate, pravdpepodobne tušíte, že hoci sa za posledné roky v Kórei zväčšil počet cudzincov, stále to nie je do takej miery, ako v iných krajinách. Teda... V iných krajinách by pravdepodobne nemali dôvod niečo takéto robiť.
Za druhé. Kórejský humor a nadhľad, ktorý som v tomto článku spomínala už na začiatku. Napriek tomu, že táto show je plná cudzincov. (drvivá väčšina je aj tak šialene adaptovaná. Taký Tyler je väčší kórejec, než väčšina hostí, ktorí sa tam vystriedali.) Rozoberali už všelijaké témy, no vždy otvorene prejavia svoj názor. Aj keď to môže byť trochu trápne. A vždy sa musíte pozrieť na to, že je tam veľké množstvo krajín, ktoré majú medzi sebou napätie prameniace z histórii. Najväčšie problémy vytváral Zhang Yuan medzi Čínou a Japonskom. No keď sa potom pozeráte, ako si z nich všetci robia srandu a nútia ich vyznávať si lásku, je to preč! 

Nemôžem povedať, že čoilen minúta Abnormal Summit by bola "zabitý čas". Za prvé, nielenže sa tam človek dozvie veľmi veľa o kultúre a nastavení ostatných krajín, ale núti ho to premýšľať a prichádzať s vlastnými názormi. Pretože veľa iných relácii má tak trochu sklony tlačiť na vás, aby ste s nimi súhlasili. Tu to tak vôbec nie je.
Okrem cudzineckého pohľadu na veci je tu však ale logicky aj ten kórejský. O Kóreu sa zaujímam už dosť dlho, takže o nich viem vážne veľa, no tu som sa dozvedela veci, na ktoré by som naozaj prišla pravdepodobne až keď by som tam žila.

Hit the stage

Hit the Stage je opäť iný koncept. Tentokrát je to tanečná relácia. Opäť niečo, čo je asi možné len v Kórei. Na svedomí to má kpop, pretože pre drvivú väčšinu kórejských spevákov je prirodzené, že vedia aj veľmi dobre tancovať. Teda ak boli súčasťou kpop skupiny.

http://gagkpop.com/wp-content/uploads/2016/08/Hit_The_Stage_mnet_poster_engsub.jpg

Hit the Stage zbiera individuálne dobrých tanečníkov, ktorí chcú lepšie ukázať svoje schopnosti verejnosti a necháva ich súťažiť medzi sebou. Vždy im dajú nejaký koncept (Devils, This love, Uniforms) s ktorým sa musia popasovať. Potom dostávajú hodnotenia od skupiny znalejších celebrít a 200 divákov z hľadiska, ktorí môže hlasovať, či sa im vystúpenie páčilo alebo nie. 
Hit the stage začalo vychádzať len nedávno (aktuálne je na šiestej epizóde) a prvá séria bude mať len 10. Čo znamená, že to čoskoro aj skončí, ale zatiaľ si to celkom užívam a dosť ma to baví. 
Hlavne preto, že sú tam sakra dobrí tanečníci a prezentujú sa v mnohých žánroch tanca. Doposiaľ moja prvá kórejská tanečná variety show.

Pôvodne som chcela do článku vložiť viacero variety show, ale nechcem písať veľmi dlhé články. Tieto tri sú aktuálne moje najobľúbenejšie. Okrem nich som samozrejme sledovala aj mnoho iných.

Happy together - Viacmenej diskusná zábavná show, kde si pozývajú spevákov, hercov, a zaujímavých ľudí. Nie je to niečo, kde potrebujete vidieť každú epizódu, ale je fajn pozrieť si to, ak tam je hosťom niekto, koho máte radi.
2 days 1 night - Začala som to sledovať len nedávno. Má to podobný koncept ako Running Man.
Weekly idol - Relácia, ktorá slúži hlavne pre divákov, ktorí sa chcú oboznámiť s novými kpop skupinami. Také YG tam napríklad ale nikoho neposiela, takže je to... Nie tak úplne kompletné. Úprimne mi veľmi odľahlo, keď jeden z moderátorov Dony odišiel, pretože sa mi absolútne nepáčil jeho povýšenecký prístup k väčšine mladých ľudí, ktorí tam boli. Ľudí rešpektoval, len keď si získali slávu.
Problematic Men - Opäť relácia s podobne geniálnym konceptom ako je Abnormal summit. Bohužiaľ ju ale nikto do angličtiny neprekladá. Je tam skupina ľudí - celebrít, ktoré majú nadpriemerné IQ. Komunikujú, riešia hádanky a podávajú svoje názory na veci. Videla som z nej ale naozaj len málo, keďže im veľa nerozumiem a preložených bolo len pár epizód, kvôli populárnym hosťom. Ako keď tam bol Suho z EXO a podobne. Dosť ma ale zaráža, že fanúšikovia BTS sa na to vykašlali, keďže jeden zo stálych členov bol Rap Monster. (niekde som našla epizódy, kde je preložené len to, čo povie on. Nechápem, kto by to pozeral, keď ničomu inému nerozumie)
Infinity Challenge - Videla som len niekoľko epizód, aj to boli z letného festivalu, ktorý usporiadajú každé dva roky. Okrem Jae Seoka a Hahu z Running Mana mi ich členovia veľmi nesedia. Ehmm Ehmm. Donyho som už zmieňovala
Fantastic Duo, Duet Song Festival, King of Mask Singer - Všetky tri sú to hudobné variety show. Ani jednu z nich som nevidela celú, ale zachytila som pár epizód. Myslím, že Duet Song Festival ani kompletne neprekladajú, takže je to s nimi ťažké.
People looking for laugh - Toto je takisto úplne nový koncept. Je to skutočne len pár dní, čo som to celé zachytila po odporúčaní kamarátky. Nazvala by som to herecko-komediálnou variety show. Názov to celé absolútne vystihuje.

To je len taký krátky prehľad na záver. V budúcnosti môžem vytvoriť pokračovanie, kde ich rozoberiem podrobnejšie. Mojou konečnou otázkou na vás je, či sledujete kórejskú variety? Ak áno, ako ste sa k tomu dostali, ktoré sú vaše obľúbené...? Ak nie a zaujímate sa o Kóreu, prečo?

Komentáre

  1. Viděla jsem hned několik dílů Running Man a hodně se mi líbily, jen to většinou sleduji, když je tam někdo koho znám, což mám v podstatě s každou variety show. Osobně mám hodně ráda Radio Star a dřív jsem sledovala i Shinhwa Broadcast, ale už mě přestalo furt hledat, kde to najdu s anglickými titulky. :D Někdy ale není špatné, se k tomu vrátit.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mňa aby na toto niekto nalákal je dĺžka bohužiaľ rozhodujúca. už aj anime málokedy vyhľadávam viac ako 12/13 dielov. Prečo? Mám pocit, že stíham viac :D Ako si napísala, dokopy 16 dní číreho pozerania... Ja radšej neprepočítavam, zbláznila by som sa :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky