Best lyrics in kpop #1

Nemôžem povedať, že texty boli pre mňa vždy rovnako dôležité ako hudba. A zvlášť keď som sa dostala do kpopu a moja kórejčina bola na tak mizivej úrovni. (Čo vlastne stále je, ale je pravda, že rozumiem pomerne dosť.)

Mimochodom, mám desivý pocit, že som článok na túto tému už písala, no v starých článkoch sa mi to nepodarilo nájsť. Písala som to v svojich snoch alebo si aj vy na niečo také spomínate?

Dobre. Tak teda začnime. Poradie v tomto prípade nehrá rolu, skrátka idem podľa pocitu. A nie úplne všetko je tu vyslovene kpop. Nájdete tu aj iné odvetvia kórejskej hudby. Všetky pesničky som sa snažila pridávať s odkazmi na lyrics verzie.

Song Minho ft. Taeyang - Fear

Začnem pesničkou, ktorá ma inšpirovala k napísaniu tohto článku. Nechápem, ako ma tak dlhú dobu obchádzala, pretože keď som sa k nej asi predvčerom dostala a pustila si ju spolu s textom, mala som slzy v očiach a bola som úplne odrovnaná. To mohlo byť spôsobené aj Taeyangovými úžasnými vokálmi. Ale proste... Text tu zohráva veľmi dôležitú rolu. 


When I didn’t wanna see anything
The reason I forced my eyes to open wide
Is because I was just scared
It’s because I was suddenly scared
When I didn’t wanna say anything
The reason I raised my voice
There is no other reason
It’s because I’m afraid, I’m afraid

EXO - MAMA

Text v Mama je zvláštne temný, chladný a tak trochu depresívny. Čo ale sedí k veľmi dramatickej hudbe s ktorou sa spája. Niekto by si myslel, že zvolávam diabla, keď mi hrá nahlas z reprákov na maximálnej hlasitosti. 
Určite si ale miesto v tomto zozname zaslúžil.

 

Your Majesty, now answer me and tell me, why people have changed.
Has there ever been a beautiful time before?

They forgot how to love and lost their heart to care.
They are busy living with their back turned on each other.


Team B (iKON) - Climax

Opäť sa to spája s veľmi emotívnym vystúpením. Chalanom šlo o veľa a z živého vystúpenia je to pochopiteľne cítiť. God asked me if I won’t regret
I answered without any hesitation, why I would regret
  I bet everything and there is no next  
My determination which is like no one else’s.

BTS - Road

BTS má veľa úžasných textov. Je pravda, že sa to veľakrát netýka ich titulných pesničiek. Osobne ma trochu trápi, že tie sú veľakrát veľmi "prázdne" a obyčajné, pričom ostatné texty na ich albumoch sú hlboké a žiadajú si oveľa väčšiu pozornosť. 
Keď som ale pri vytváraní tohto zoznamu myslela na BTS, prvá pesnička, ktorá ma napadla bola Road. Aj posledný album mal veľa skvelých textov, ale tento má akési zvláštne čaro. 


 Would I have changed? If I had chosen a different path, if I had stopped and looked back Oh Hey Ya Hey Ya
What will I get to see? At the end of this road, where you would be standing Oh Hey Ya Hey Ya

Lee Juck - Don't worry, my dear

No a na záver, opäť pesnička, ktorá ma svojim textom rozrevala ako malé decko. Je to prerobená verzia originálnej pesničky od Deulgukhwa, ktorá vznikla pre seriál Reply 1988. Aktuálne bojuje na MAMA hlasovaní v kategórii pre najlepší tohtoročný soundtrack. Mimochodom, ak ste ešte nehlasovali, určite tak urobte. A nezabudnite zahlasovať aj za chalanov z BTS, ktorí aktuálne dosť výrazne prehrávajú s EXO. Aišš. V jednej kategórii ich dokonca predbehli aj Got7. A neberte to zle, ja milujem Got7 aj EXO, ale keď sa jedná o hlasovanie, BTS je u mňa vždy na prvom mieste.
To som ale už odbehla od témy. Skrátka, pesnička je to veľmi emotívna a srdcervúca aj bez toho, aby ste si prečítali text. No keď už tak urobíte, slzy budú tiecť potokom.

 

My dear, don’t worry about anything
Let’s sing together
Bury all the painful memories
Deep inside your heart.
All things past is in the past
They all have a meaning
Sing to the one who left
Say that you loved without regrets.
You went through so many difficult things
You lost that newness
All of the hardships
Brush them all off.


Toľko pre dnešný článok. Napadlo ma, že radšej než do jedného článku povkladať 20 pesničiek, ktoré si nakoniec aj tak nikto nepustí to rozdelím na viacero častí. S tým, že si potom nebudem musieť hovoriť "Áaaa. Na toto som zabudla." Určite vám odporúčam pustiť si všetky. Každá z nich je niečim výnimočná.

A vy? Máte nejaké pesničky, ktorých text vás fascinuje a občas doženie až k slzám?


Komentáre

  1. Musím říct, že je to hodně pěkný výběr a dala jsem si tu práci, abych si poslechla každou písničku. U iKON jsem si musela poslechnout opět i to živé vystoupení a zase ukápla slza. Climax je vážně skvělá písnička!

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Naozaj? :-O To ma teší. Pravda. Climax je naživo vážne epické.

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky