Best korean dramas of 2016

Áno. Je tu tá časť roka, kedy dám dokopy všetky seriály, ktoré som za tento rok videla a vyberiem z nich tie najlepšie. Niečo takéto je veľmi subjektívne, takže neočakávam, žeby sa naše názory v položkách, ktoré tu (nie)sú zhodovali. No budem rada, ak áno.
Okresala som to na 10 seriálov. Nezahrňuje to tie, ktoré začínajú až koncom decembra, pretože tie už rátam do 2017.

10. Descendants of the sun

http://teenage.com.sg/wp-content/uploads/2016/03/feii1effect-2.gif

Musím povedať, že Dots sa mi aj kvôli všetkej tej pozornosti, ktorú si získavalo trochu zhnusilo. To ale neznamená, že si to nezaslúži byť v najlepšej desiatke tohto roku. Znamená to len, že z akéhosi podivného dôvodu prestávam mať rada seriály akonáhle spopulárnia. Platí aj na hercov. Ách.. Ako som ja len mala Joong Kiho rada v začiatkoch Running Man. Teraz? Nuž, nemôžem povedať, že ho nenávidím, ale...
Stále si pamätám, ako som trailer videla pred začatím asi 100krát. A musím uznať, že je to asi najlepšie spracovaný trailer, aký som tento rok videla. Vyvolá vo vás totiž emócie napriek tomu, že ešte neviete, o čo ide. 
Seriál ma v začiatkoch skutočne bavil a veľmi som si to užívala. Dokonca si dokázal udržať aké také tempo aj do neskorších epizód, ale ten koniec (nechcem nikoho uraziť) bol naozaj hrozný. 

9. W - Two worlds

https://3.bp.blogspot.com/-RKAKFHWRSXA/V5RNVpZnmrI/AAAAAAAABN0/Z3DH2znCbrIdJBxjK6T1pulI-XJIWX6igCLcB/s1600/gif.gif

W je veľmi podobný prípad s Dots. Určite si ale u mňa viedol trochu lepšie. Rovnako tak musím oceniť úžasný námet, rýchly vývin deja, krásne grafické spracovanie v mnohých scénach a pozoruhodné herecké výkony.
Celkovo však takisto hodnotím koniec ako veľmi slabý. Tak, ako som si v začiatkoch myslela, že je to geniálne, ku koncu som cítila, akým falošným a nereálnym sa to stáva. Príliš sa to zamotalo, vytratila sa jednoduchosť. Už nebolo princípov. Hlavný hrdina proste z nejakých nejasných príčin prichádzal na veci, ktoré vôbec nedávali zmysel. 
Nedá sa povedať, že potenciál tu nebol využitý, ale ten koniec sa zdal byť písaný veľmi unáhlene.
Nebudem ale len kritizovať. Celkovo sa to určite oplatí zhliadnuť. Som presvedčená o tom, že ste nikdy predtým nič také nevideli. 

8. This week my wife will have an affair

https://forums.soompi.com/en/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://0.soompi.io/wp-content/uploads/2016/09/20224716/this-week-my-wife-is-having-an-affair-jtbc.jpg&key=452f7152cc50318427d6f4f84a76bdcebd9925ca97b86d47b311594f6e435f9d

Pre mňa osobne je This week my wife will have an affair asi najväčším prekvapením. Je síce pravda, že to nebolo tak, že by som sa naň vôbec netešila... Už len preto, že tam hrá Song Ji Hyo. No po prvej epizóde boli naň veľmi zlé ohlasy a ja som sa akosi nechala ovplyvniť a odkladala som to. Avšak stačili mi asi dve epizódy na to, aby som bola úplne posadnutá a s nadšením čakala na ďalšie.
Je to presne ten typ seriálu, ktoré zbožňujem. Realistické, s nadhľadom a veľmi podivným humorom. Tento seriál si ma dokonca získal natoľko, že som sa rozhodla naň robiť slovenské titulky. S mojim aktuálnym programom to bude trvať celú večnosť, ale dala som sa na to.
Oceňujem herecké schopnosti Boai, humor producenta Ahna a viac ako všetko to, že to nebolo zabitých 12 hodín môjho života - proste veľa životných lekcii, priestor na zamýšľanie a posúvanie sa vpred.

7. Scarlet Heart - Ryeo

 http://68.media.tumblr.com/04a0b046dc2f74db8bc8b66cf6d20d4c/tumblr_oe6v6cBG1V1u8cpg4o4_540.gif

Scarlet Heart je opäť jeden z tých seriálov, ktoré sú v Kórei takmer prepadákmi, no zahraniční diváci ich zaraďujú na vrchol svojho rebríčka. Neviem presne čím to je. Ešte som akosi nezachytila tú odlišnosť v nárokoch (Running man je rovnaký prípad) ale Scarlet Heart ma dosť bavilo a ani ku koncu som neprestávala byť zaujatá.
Navyše tu hralo veľké množstvo mojich obľúbených hercov. Lee Jun Ki, Nam Joo Hyuk, Ji Soo, Kang Ha Neul, Sung Dong Il a samozrejme IU a Baekhyun! Na nich dvoch sa od prvej epizódy spustila veľká vlna kritiky za ich herecké schopnosti. U IU podľa mňa neoprávnene, Baekhyun síce očividne nie je herec, ale nebolo to také hrozné, ako som počúvala zo všetkých strán.
Celkovo je to niečo, čo si aj naprek 20tim epizódam dokáže po celý čas udržať vašu pozornosť. Obrovské plus, ktoré som ešte nespomenula je veľká reálnosť doby, ktorú to zachytáva. Hovorím to hlavne preto, že mnohé kórejské historické seriály sú v poslednej dobe modernizované. Majú síce niekdajšie oblečenie a používajú čínske znaky, ale riešia veci, ako keby žili v 21. storočí. Všimla som si to minulý týždeň na Hwarang, kde sa hlavné postavy stretli na historickej diskotéke. Čo nedávalo zmysel napriek tomu, že nemám naštudovanú kórejskú históriu.
Scarlet Heart zachytáva aj to, čo nám v dnešnej dobe príde absolútne šialené. Menovite ma napadajú napríklad incesty, mučenie...

6. Drinking solo

http://68.media.tumblr.com/09bf051b33039d8a12c0d1cebd6595d5/tumblr_oe9xnlgyUu1ui564io1_540.gif

Drinking solo, alias alkoholická verzia Let's Eat. Je to veľmi príjemná oddychová komédia, ktorá si ma získala hneď niekoľkými vecami. Ako študent - aj keď nie vysokoškolák, som sa dokázala vžiť do mnohých situácii, ktoré tu boli podané s čistým humorom. Druhá. Na svojom konte mám už veľmi veľa zhliadnutých kórejských seriálov, takže ma neskutočne potešilo veľké množstvo narážok a paródii. Vďaka jednému z lektorov sa každú epizódu môžete tešiť na napodobnenie niekoho iného. Od Yoo Si Jina z Descendants of the sun až po Oh Song Mua bez tváre z W. Nuž a vec číslo tri - Key. Shinee's Key. Bez neho by tento seriál pravdepodobne nebol na takejto vysokej priečke.
Celkovo ma príbeh hlavných postáv až tak nechytal. Už vôbec sa mi nepáčil samotný koniec, ktorý nedával zmysel. Napriek tomu to ale stojí za zhliadnutie. Určite!

5. Reply 1988

http://67.media.tumblr.com/3ad837c2f9ad396d736a308b31973535/tumblr_nz9qvgHgVv1qchhumo1_500.gif

Je možné, že 88čka je moja najobľúbenejšia zo série Reply. Jednotka je síce pamätná, ale pre mňa možno len obsadením. Keď celkovo zhodnotím kvalitu deja, soundtrackov, a samotnú výnimočnosť, asi vedie práve táto tu. 
Keď sa povie Reply 1988, prvé čo si vybavím je ako som jednu z epizód, ktorá mala takmer hodinu a pol takmer celú preplakala. Už si presne nespomínam na číslo, ale bolo to niekde ku koncu. 
Toto Reply bolo menším zázrakom, keďže dokázalo menej známych hercov premeniť na veľké hviezdy. Následne sa hovorilo aj o kliatbe Reply, keďže všetky ich ďalšie projekty začínali byť prepadákmi. U Ryu Joon Yeola, Hyeri, Go Gyeong Pyoa, Lee Dong Hwiho a podľa mňa aj u Park Bo Guma. Pretože nech malo Moonlight drawn by clouds akékoľvek ratings, nechcem nikoho uraziť, no pre mňa to bolo čistá hlúposť.
Vrátim sa ale k Reply. Naozaj neviem, akým smerom môže táto séria pokračovať, keďže sa chytajú dôležitých rokov v kórejskej histórii a predpokladám, že nemôžu pokračovať do nekonečna, ale táto pre mňa zostáva pamätná. Napriek jej dĺžke - 20 epizód, z ktorých každá má aspoň tých 80 minút.

4. Cheese in the trap

https://45.media.tumblr.com/30b57a5ed42dc6c055761c0cfb75950a/tumblr_o0tv9nIQAF1v3f6tqo1_500.gif

Začiatok minulého roka bol celý o Cheese in the trap. Všetci z toho žasli a potom to všetci kritizovali. Nehovorím, že nechápem prečo, ale pre mňa to nebolo také hrozné. Námet z webtoonu bol samozrejme skvelý. Obsadenie nemohlo byť lepšie. Park Hae Jin, Kim Go Eun, Nam Joo Hyuk, Lee Sung Kyung a Seo Kang Joon boli úžasnými voľbami. To, čo všetkým vadilo bolo, že sa seriál odklonil od webtoonu a začal sa viac sústrediť na Seo Kang Joona ako na hlavnú postavu Park Hae Jina. Je pravda, že keby ostali pri Park Hae Jinovi, mohlo to byť zaujímavejšie, ale ja ich zmenu beriem ako fakt. Ak by som sa zakaždým zamýšlala nad tým, aké by to bolo keby spravili toto a tamto, asi by som sa zbláznila. 
Opäť sa s hlavnou hrdinkou dokázalo veľa ľudí stotožniť. Bezohľadu na to, či žijú v Kórei alebo nie. Úžasne to zachytávalo, čo to vlastne v dnešnej dobe znamená študovať a možno byť tak trochu iná. A to čo vás pri seriály udrží najskôr je pravdepodobne samotná Yoo Jungova záhadnosť. Priam až šialená.

3. Another Oh Hae Young

 https://3.bp.blogspot.com/-E_qiE8zhEZo/V18tFDc3iqI/AAAAAAAAOso/3TEvtNSIBuEGAF-vVilEfQZ6HVk6QQzRQCLcB/s1600/Another%2BMiss%2BOh%2B2.gif

Tretiu priečku venujem tejto prekvapivo jedinečnej komédii. Plot znie dosť otrepane. Tak otrepane, že som sa to cez rok rozhodla vynechať napriek tomu, že tam hrá Seo Hyun Jin a Eric. Až pri nejakej šiestej odvysielanej epizóde sa ku mne dostali dobré ohlasy a ja som nemala čo pozerať, takže som sa do toho pustila.
Začiatok je síce trochu slabší, no akonáhle sa to rozbehlo, nestíhala som to celé spracovávať. Je to zvláštne trpký žáner komédie, no aj tak spĺňa svoj účel. Veľmi ma prekvapilo, že aj napriek tomu, že seriál ku koncu predĺžili o dve epizódy si udržal svoj štandard.. Že udržal. On ho vlastne ešte predčil. Neskutočne som sa ku koncu bavila. Dokonca natoľko, že som o tom napísala článok.

2. Age of youth

http://67.media.tumblr.com/b4d6d6d9e4b75b4bdd6d9b221660ec0c/tumblr_ockcv2ymua1s1hcmko4_540.gif 

Neviem, či som niekedy medzi kórejskými seriálmi videla niečo ako Age of youth. Myslím, že som ani nemusela dopozerať prvú epizódu aby som vedela, že to bude pre tento rok môj favorit. Pre začiatok, veľmi jednoduchý príbeh. Päť veľmi odlišných dievčat žijúcich na jednom byte bojujúcich so svojimi problémami a duchom žijúcom v obuvníku. 
Nech to znie akokoľvek obyčajne, bolo z toho vyťažené maximum. Každá epizóda sa vždy presnejšie zameriavala na niektorú z postáv. Bolo to vtipné, dalo sa do toho vžiť, niečo sa naučiť, malo to skvelé soundtracky i obsadenie. Tiež som z toho nehynúceho nadšenia napísala článok
Seriál má v tomto prípade bohužiaľ len 12 epizód. Neviem. Môže to byť plus aj mínus. Ťažko povedať, či by tvorcovia dokázali potiahnuť dej na rovnakej zaujímavosti ďalšie 4 hodiny. 
Ak si ale v tomto článku hľadáte inšpiráciu pre vlastné pozeranie, určite by som Age of youth nepreskakovala!

1. Signal 

http://66.media.tumblr.com/498d5e85ee6a14276877dfad35e14e3e/tumblr_o1enkvC4YG1tkneo3o1_540.gif

Prvé miesto si vysluhuje Signal. V tomto rebríčku asi jediný svojho žánru. Vysielaný bol ešte začiatkom 2016, takže by si človek pomyslel, že na niečo také zabudnem alebo uprednostním niečo aktuálnejšie. Nie. Na Signal sa nedá zabudnúť. Je síce pravda, že som to videla už dvakrát - raz sama, raz s maminou, ale stále to mám v čerstvej pamäti. 
Táto detektívka s menšími prvkami nadprirodzena si so sebou totiž nesie trochu viac. Okrem toho, že vás to neustále drží v napätí je tam aj veľa nevypovedaných myšlienok a proste... Celé to tak nejak dokopy dáva zmysel. Veľa vecí som si skutočne všimla a uvedomila až na druhýkrát. A možno nestačí ani pozrieť si to dvakrát a budem musieť niekoho presvedčiť, nech si to so mnou pozrie znovu. Odkaz na môj článok.

Všetky úžasné seriály roku 2016 sa bohužial nedajú vopchať do tak krátkeho rebríčka, preto by som rada spomenula pár ďalších v skutku úžasných, ako napríklad Memory, práve vychádzajúce Weightlifting fairy Kim Bok Joo, Legend of the blue sea a Goblin. Čo vám tu chýba? Čo by ste sem naopak nezaradili? Teším sa na vaše reakcie v komentároch.

Komentáre

 1. Musím říct, že vydáváš články jak na běžícím pásu a já to poněkud nestíhám komentovat. :'DDDD Co se týče best kdramas z minulého roku, jsem ráda a naprosto souhlasím, že si Signal zasloužil první místo. :D Na seznamu nechybí ani moje srdcovka Reply 1988 a jsem ráda, že se sem dostalo i Drinking Solo. O tom zbytku mám tak nějak své pochybnosti, nebo jsem ho neviděla. Ale tak snad časem! :D Osobně bych asi nezařadila W nebo Descendants of the sun a vlastně si myslím, že bych možná nebyla schopná dát se svými nároky desítku doram z minulého roku, které bych hodnotila jako něco víc než průměr. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Však? Normálne sa nespoznávam :-D
   A vážne? Ja by som tento rok nehodnotila až tak tragicky. Aj keď na každý úžasný seriál, ktorý som videla sa našli aspoň 2 hlúposti, ktoré som ledva dopozerala a doslova sa pri nich trápila.
   Aj ja som dosť dlho uvažovala nad tým, či z toho nespravím TOP 8 a nevyškrtnem odtiaľto W aj Descendants of the sun, ale keď som zobrala do úvahy, že istú dobu som si ich skutočne užívala a nevedela sa dočkať ďalšej epizódy, zhodnotila som, že si tu zaslúžia byť. Páni, to bola dlhá veta.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky